Sukces laureata „Konkursu na pomysł”, otrzymał on złoty medal w Genewie!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż laureat III edycji Konkursu na Pomysł organizowanego przez Kancelarię Prawno – Patentową Jarzynka i Wspólnicy Pan Jędrzej Blaut, student AGH  został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów, która odbyła się w dniach 10 – 14 kwietnia 2013 roku w Genewie.

Chyba każdy z nas miał kiedyś problemy z podłączeniem urządzeń działających w oparciu o port USB. Najczęściej wynikały one z podłączania urządzenia złą stroną, co zmuszało nas do odwrócenia np. pendrive'a i wykonania tej samej czynności w sposób prawidłowy. Takie, dotychczasowe rozwiązanie z pewnością nie jest wygodne w użytkowaniu.

Jędrzej Blaut postanowił ułatwić życie użytkownikom komputerów i zaprojektował „Podatne gniazdo USB typu A”. Tak zmodyfikowane gniazdo USB opiera się na zduplikowanej listwie z 4 pinami oraz elastycznej konstrukcji, która dostosowuje się do ułożenia końcówki USB danego urządzenia. Mówiąc prościej – umożliwia to podłączenie urządzenia opartego na porcie USB dowolną stroną. Dodatkowo wynalazek polskiego studenta ma standardowe wymiary, w związku z czym jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami USB, które są stosowane w urządzeniach.

W czerwcu 2012 roku Pan Jędrzej Blaut został laureatem III edycji Konkursu na Pomysł. Kancelaria Prawno – Patentowa Jarzynka i Wspólnicy w ramach głównej nagrody – zapewniła mu pomoc prawną w przygotowaniu i złożeniu w Urzędzie Patentowym RP wniosku o udzielnie patentu na zwycięski wynalazek, czyli „Podatne gniazdo USB typu A”.

Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie to jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Każdego roku bierze w niej udział kilkuset wystawców z różnych krajów świata. W tym roku 725 twórców przedstawiło ponad 1000 rozwiązań, a wszystko obejrzało około 60 tys. gości. Warto również zauważyć, iż Jurorzy przyznali Polakom 18 medali, z czego 2 złote z wyróżnieniem.