Radiowy dzień!

Miło mi poinformować, iż w ostatnim czasie patronat nad Konkursem na Pomysł objęło kilka studenckich stacji radiowych! Bardzo dziękujemy za tak aktywne wsparcie ze strony studentów w promowaniu naszej inicjatywy, bardzo to doceniamy.

Poniżej krótka charakterystyka nowych patronów:

 1. Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej – 88,8 MHz

  Radio Żak
  ŻAK od początku swego istnienia nadawał tylko w systemie radiowęzłowym działającym w domach studenckich Politechniki Łódzkiej, jednak od 1 października 1996r. nadaje również na częstotliwości 88,8 MHz. Początkowo nadawano w eter tylko cztery godziny dziennie, stopniowo zwiększając ilość nadawanych programów. Dokładnie w 9 rocznicę inauguracji stacji w eterze, czyli 1 października 2005 r., zaczęto nadawanie 24-godzinne. Zasięg fal radiowych Żaka obejmuje teren całej Łodzi, jednak idąc z duchem czasu, ŻAKa można słuchać także z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu. ŻAK istnieje i funkcjonuje dzięki naszej patronce – Politechnice Łódzkiej, oraz dzięki temu, że mimo trudnych czasów dla szkolnictwa wyższego są jeszcze dobrzy ludzie, dla których szeroko rozumiana kultura studencka nie jest rzeczą zbędną i błahą.
   

 2. Radio Spektrum

  Radio Spektrum
  Radio Spektrum to studencka rozgłośnia internetowa, która rozpoczęła nadawanie z Inauguracji 67. Roku Akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Działalność stacji skupia się na integracji środowisk poszczególnych wydziałów, przekazywaniu aktualnych informacji o Uczelni oraz o studenckim życiu kulturalnym w Krakowie. Radio Spektrum jest areną wypowiedzi i współpracy wszystkich chętnych studentów. Autorskie audycje są niepowtarzalną okazją do dyskusji na tematy ważne i aktualne, dzięki czemu nasza stacja stała się projektem istotnym dla promocji Uniwersytetu Pedagogicznego.
   

 3. Studenckie Radio17

  Radio 17
  Radio17 jest studencką rozgłośnią radiową, która swoją misję realizuje za pomocą Internetu. Historia Radia17 zaczęła się w 2007 roku, w jednym z akademików mieszczących się na terenie Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od samego początku ideą przyświecającą Radiu17 była niezależność i świeżość emitowanego programu, a także inwestowanie w ludzi posiadających niecodzienną osobowość. Swoistym credo jest także lajner –MOŻNA INACZEJ– oznaczający nie tyle inne podejście do działalności medialnej, co prezentowanie i promowanie działań młodych ludzi, którzy chcą pokazać światu swój punkt widzenia, swoje zainteresowania i swoją muzykę.
   

 4. Radio Bas – Bardzo Akademicka Stacja

  Radio BAS
  Radio Bas, to projekt regionalny, skierowany właśnie do braci studenckiej. Sam pomysł narodził się w głowie Profesora Niedzielskiego. Powstał on już w 2011r. Powołał koordynatora, odpowiedzialnego za organizację, oraz za multum innych spraw. Jednak do utworzenia radia były konieczne fundusze. Pieniądze zebrano dzięki pomocy Samorządu Studenckiego, WZIEU (wydział zarządzania i ekonomiki usług- przyp. Red.). Tam również powstało studio po wcześniejszym remoncie. Studio jest zupełnie profesjonalnie. Należy również pamiętać, że redakcja to nie tylko prezenterzy. Są to również dziennikarze terenowi, realizatorzy, graficy, osoby odpowiedzialne za pisanie tekstów na naszą stronę internetową basradio.pl.
   

 5. Radio MORS
  MORS
  Uroczyste otwarcie Studia Radiowego UG odbyło się 2 października 2009 r. Możliwości imponująco wyposażonego, nowoczesnego studia prezentowali: Alina Kietrys, pracownik IFSiD, która prowadzi ze studentami warsztaty radiowe oraz Jarosław Zorn, realizator dźwięku. Próbą dźwiękowych możliwości radiowego studia na Uniwersytecie Gdańskim była znakomita prezentacja nagrodzonego reportażu Radia Gdańsk autorstwa Małgorzaty Żerwe – „Polonez”, zrealizowanego przez Jarosława Zorna. Studio Radiowe UG mieści się w nowym budynku Wydziału Nauk Społecznych na I piętrze. Specjalną adaptację akustyczną pomieszczeń przeznaczonych na studio zaproponowali dwaj gdańscy elektronicy Adam Witkowski – akustyk i Michał Mielnik – realizator dźwięku. Studio posiada funkcjonalne wnętrza – reżyserkę dźwięku, studio nagrań i emisyjne, newsroom, własną serwerownię, w pełni skomputeryzowaną, oraz kilkanaście stanowisk komputerowych i montażowych do codziennych zajęć edukacyjnych dla studentów kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz kierunków, które w swej pracy będą wykorzystywały technikę radiową, np. studentów logopedii czy fizyki.